25-02-2021

26 лютого – День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь

 

Після трагічних та героїчних подій Революції Гідності у лютому 2014 року, скориставшись послабленням України, фактичною відсутністю легітимної влади в нашій державі, північний сусід – путінська Росія вирішила окупувати Крим під приводом захисту російськомовного населення півострова від міфічних бандерівців, які нібито будуть знищувати всіх/ На півострові почала посилюватися антиукраїнська пропаганда, стали створюватися загони так званої самооборони та „козаків” із кримінальних елементів та маргіналів, а також засланих з Росії найманців.

На захист територіальної цілісності та незалежності України виступили всі свідомі патріоти нашої держави на півострові – громади кримських татар,

активісти руху „Євромайдан Крим”, члени ГО „Армія спасіння”, представники Конгресу українських націоналістів, ультрас футбольного клубу „Таврія” та інші небайдужі громадяни.

25 лютого 2014 року під будівлею кримської Верховної Ради відбувся проросійський мітинг, організований об’єднанням „Кримський фронт” та „козацькими” угрупованнями. Учасники акції вигукували проросійські гасла та вимагали відокремлення від України шляхом проведення референдуму. Перед мітингувальниками виступив голова Верховної Ради АРК Володимир Константинов, який оголосив про проведення 26 лютого позачергової сесії. У ЗМІ з'явилася інформація про те, що на сесію може бути винесено питання про вихід Криму зі складу України.

26 лютого під стінами Верховної Ради АРК паралельно відбулися 2 акції:проукраїнський мітинг, організований Меджлісом кримськотатарського народу, рухом „Євромайдан Крим” та іншими проукраїнськими організаціями, котрий зібрав до 10 тисяч учасників, та проросійський чисельністю близько 7000 осіб, ініціатором якого стала партія  „Руська єдність”. Через незадовільні заходи безпеки, вжиті правоохоронцями, між проукраїнськими та проросійськими учасниками мітингів сталися сутички, у результаті чого загинули 2 людини. Проросійський мітинг був відтіснений до внутрішнього двору кримської Верховної Ради, а призначена днем раніше сесія парламенту була скасована. Наступного дня озброєні російські спецпризначенці захопили будівлі Верховної Ради АРК та Ради міністрів АРК у м.Сімферополі. Почалася російська окупація півострова. Мітинг проукраїнських сил показав, що у Криму значна частина населення виступала за територіальну цілісність нашої держави. Але під тиском окупаційних російських військ 16 березня на півострові був проведений референдум про приєднання Криму до Росії. Цей референдум суперечив чинній Конституції України. Незаконну анексію Криму Росією станом на 2021 рік не визнала переважна  більшість цивілізованих країн світу. На півострові панує жорстокий путінський авторитарний режим. Переслідуються українські (В.Балух, О.Сєнцов) та кримськотатарські (Ахтем Чійгоз, Ільмі Умеров) патріоти.

26 лютого 2020 року Президент Володимир Зеленський підписав Указ про встановлення 26 лютого в Україні Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя як щорічної пам'ятної дати.

Педагогічним колективом Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді з метою патріотичного виховання гуртківців, збереження національної самоідентичності, усвідомлення значимості приналежності до української нації було проведено низку заходів з нагоди відзначення Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Зокрема, у гурках „Козачата” та „Юні туристи-краєзнавці” (керівники Пецкович О.В., Дутка М.М. та Касинець А.В.) на виховних годинах висвітлювалася тема трагічних подій 26 лютого 2014 року;  у гуртках „Історичне краєзнавство”, „Козачата” та „Екологічне краєзнавство” (керівники Мазур В.Б., Хаща Л.М. та Кононенко О.В.) проведено флеш-моб на тему „Крим – це Україна”. Вихованці гуртків „Спортивне орієнтування” та „Пішохідний туризм” (керівники Більце А.П., Більце Ю.І. та Глеба Р.С.) переглянули документальний фільм „Крим. Депортація”.

Керівники гуртків Закарпатського центру туризму завжди наголошують своїм вихованцям, що дії Росії, котрі вона впродовж сотень років використовує для відбирання територій інших країн, є підступними і загарбницькими, якими б гаслами Росія не прикривалася, виправдовуючи свої злочини. Крим є півостровом материкової України і без нашої держави існувати довго не зможе. Тож повернення Криму в склад України – це лише питання часу.