29-11-2021

27 листопада — День пам’яті жертв Голодомору. Зроніть сльозу за тими, хто не зріс, що мали зватись гордо – українці!

Щорічний День пам’яті жертв Голодомору 1932‒1933 років відзначається у суботу, 27 листопада.

У XX столітті українці пережили три масових голоди: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років українського народу, який здійснювався радянською владою. Нагадаємо, що акт геноциду українців здійснений радянським та партійним керівництвом через організацію штучного масового голоду, жертвами якого стали мільйони українців на території Української СРР та Кубані. Як зазначає Український інститут національної пам’яті, очільники ВКП(б) та уряду СРСР запровадили «насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресії щодо незгодних, тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення». Ніхто не знає остаточне число безневинних людей, котрі зійшли в могилу, – старих і молодих, дітей і ще ненароджених. Їх були мільйони, і їх ховали в загальних могилах сотнями і тисячами. У 2006 році визнання Голодомору 1932‒1933 років геноцидом українського народу закріплене Законом України, а 2010-го постановою Апеляційного суду Києва винними в організації Голодомору визнані Сталін, Молотов, Каганович та інші керівники радянської імперії.

Цьогорічна інформаційна кампанія до 88-х роковин Голодомору особливий акцент робить на темі дітей як найвразливішої категорії жертв сталінського геноциду, які становлять майже половину загиблих. У Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді з глибокою шаною ставляться до найболючішої сторінки трагічної української історії. Ми мусимо пам’ятати, що зробила з українцями радянська імперія. І не маємо права це забути!!!

Керівники гуртків ЗЦТКЕСУМ доносять правду про страшні події минулого. Юрій Машика для своїх гуртківців, котрі навчаються в Концівському ліцеї, провів урок національної пам’яті, розповів про історичні аспекти виникнення Голодомору, нелюдською метою якого було винищення саме українців – свободолюбивої, працьовитої, життєрадісної нації.

Керівники гуртків Тетяна Староста та Лариса Попович провели для своїх вихованців з гуртків «Пішохідний туризм» та «Юні туристи-краєзнавці», котрі навчаються в Малораковецькому ЗЗСО та Малораковецькій гімназії, інформаційні заходи. Гуртківці відвідали  шкільну виставку, долучились до години пам’яті і скорботи «Голодомор – біль душі». Виховна година запам’ятається всім завдяки емоціям суму, жалю та переживання. Запалили свічки скорботи.

Зроніть сльозу. Бо ми не мали сліз.

Заплачте разом, а не наодинці.

Зроніть сльозу за тими, хто не зріс,

Що мали зватись гордо – українці!

Заплачте! Затужіть! Заголосіть!

Померлі люди стогнуть з тої днини

Й благають: українці, донесіть

Стражденний біль голодної країни.

Згадайте нас – бо ми ж колись жили.

Зроніть сльозу і хай не гасне свічка!

Пам’ять – нескінченна книга, в якій записано все: життя людини і життя країни. З метою вшанування пам’яті жертв Голодомору та виховання в дітей поваги до історичного минулого України тематичні заняття з приводу скорботної дати провели також керівники гуртків Іван Барна, Іванна Беца та Маряна Маркович. Своїх гуртківців, котрі навчаються в Колочавському закладі загальної середньої освіти, педагоги долучили до перегляду документальної відеохроніки, хвилини мовчання, а також діти малювати тематичні стінгазети. На знак памяті і шани за загиблими від голоду було запалено свічки.

Керівник гуртків Іванна Брезинська-Вовканич для свої вихованців, котрі здобувають знання в Перечинському ліцеї, організувала тематичне заняття вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років. Захід відбувся в бібліотеці закладу. Учасники вшанували пам'ять жертв штучного масового голоду хвилиною мовчання. Також гуртківці ознайомились з виставкою-реквіємом ,,І свічка плакала в скорботі".

Вихованці гуртків «Пішохідний туризм», «Етнографічне краєзнавство» та «Історичне краєзнавство» (керівники Юліанна Малик та Віктор Мазур) приєдналися до вшанування пам‘яті жертв голодоморів в Україні. Гуртківці запалили свічки біля пам‘ятника «Свіча пам’яті» в Ужгороді та у себе вдома.

Керівник гуртків «Юні туристи-краєзнавці» Лариса Хаща разом зі своїми вихованцями виготовили незабудки – символ пам’яті за загиблими від голоду. Також гуртківці переглянули документальний фільм «Голодомор 1932-33 роки».