10-11-2021

«Будь вільною людиною, тобто будь сам суддею того, що є правда, а що ні…» Вшановуємо пам’ять видатної особистості, автора Декларації відповідальності людини Богдана Гаврилишина

16 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила Постанову  «Про встановлення Всеукраїнського Дня відповідальності людини». Символом затверджено Декларацію відповідальності людини Богдана Гаврилишина. Декларація пов’язана з розумінням потреби розвитку індивідуальної відповідальності кожного члена суспільства, що в цілому становить усе населення нашої планети.

Гуртківці під керівництвом керівника гуртків Машики Ю.В. відзначали Всеукраїнський День відповідальності людини, водночас вшановуючи пам’ять видатної особистості, автора Декларації відповідальності людини Богдана Дмитровича Гаврилишина. 

З цієї нагоди на базі Концівського ліцею, в якому гуртківці Закарпатського центру туризму здобувають позашкільну освіту, були проведені виховні бесіди на теми: «Найвпливовіший українець світу: Богдан Гаврилишин», «Відповідальність – крок до успіху», «Соціальна відповідальність людини і громадянина», а також вихованці зібралися за круглим столом та обговорили тему «Відповідальність починається з тебе». Відбувся конкурс малюнків «За дбайливе ставлення до природи», а також учні підтримали новий тренд «плогінг» – бігай з користю для екології.

Ось ці 15 пунктів Декларації відповідальності людини, дотримуючись яких, сучасна цивілізація зробила б крок в своєму історичному розвитку назустріч епосі розвитку, добра і гармонійного співіснування:

 1. Говори правду, будь чесним, дій згідно з моральними та етичними принципами.
 2. Підтримуй своє здоров’я у якнайкращому стані, щоб не обтяжувати суспільство витратами на твоє лікування.
 3. Вчися, розвивай свої таланти, здібності, навички протягом усього життя, щоб бути корисною частиною суспільства.
 4. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.
 5. Будь вільною людиною, тобто будь сам суддею того, що є правда, а що ні, що є добре, а що зле. Водночас продовжуй випробовувати свій розсудок, щоб впевнитись, що він відповідає моральним та етичним принципам.
 6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним життям, будучи частиною громади.
 7. У прагненні реалізації своїх прав не обмежуй прав інших членів суспільства.
 8. Вирішуй якнайбільше проблем та питань на індивідуальному, сімейному, громадському рівнях, щоб полегшити тягар та зменшити витрати на управління.
 9. Обов’язки людини до сім’ї:

Бережи культурну спадщину своїх предків;

Стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;

Стався до братів та сестер як до кращих друзів.

 1. Батьків до дітей:

Люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності;

Сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.

 1. До суспільства:

Допомагай суспільству бути ефективним у наданні таких послуг, як початкова освіта, охорона здоров’я, соціальні послуги;

Сприяй добробуту усіх членів суспільства;

Зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.

 1. До довкілля:

Економно та розумно використовуй всі ресурси, уникай забруднення біосфери. Допомагай зберегти біологічне та зоологічне різноманіття.

 1. До країни:

Будь законослухняним;

Допомагай своїй країні в рамках власних можливостей підтримувати пріоритет загального блага: повної політичної свободи, адекватного рівня економічного добробуту для усього населення, соціальної справедливості, здорового довкілля.

 1. До майбутніх поколінь:

Залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав: із збільшеним культурним спадком, цінностями, щоб уможливити майбутні покоління бути більш ефективним у політичній, економічній, соціальній, культурній сферах суспільства.

 1. До світу:

Будь толерантними та стався з повагою до всіх рас, етнічних груп, релігій, мов, звичаїв;

Вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;

Сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці і чесної торгівлі.

 

Керівник гуртків Юрій Машика