20-11-2020

День Гідності та Свободи України відзначили в Закарпатському центрі туризму низкою патріотичних заходів

День Гідності та Свободи — свято, яке відзначається в Україні щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що відзначалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване указом Президента Віктора Януковича. 13 листопада 2014 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ, згідно з яким в Україні 21 листопада відзначається День Гідності та Свободи.

Встановлене це свято з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також заради вшанування патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013-го – лютому 2014 років стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

Саме цього дня, 21 листопада, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та Революція Гідності 2013-го. 

Якщо перша революція відбулася мирним шляхом, то в другій сотні найвідданіших патріотів України віддали своє життя за право вільно жити у незалежній країні, за право вибирати європейські цінності, а не московсько-імперські кайдани, за право вільно розмовляти державною українською мовою. 21 листопада 2013-го року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.                                                                               

Після того, як 29 листопада на Євромайдані відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів, влада застосувала силу. 30 листопада вночі відбувся кривавий розгін майданівців. Стало зрозуміло, що країна рухається до  авторитаризму, засадничі принципи якого відчуло на собі українське суспільство: зневага до прав людини, корупція, свавілля правоохоронних органів, репресії проти незгідних. Протести перетворилися з проєвропейських на антиурядові та стали значно масштабнішими.  
18–20 лютого – в найтрагічніші дні Революції, сталися сутички в центрі Києва, підпалено Будинок профспілок, снайпери вбили понад сотні євромайданівців, які стали Героями Небесної сотні. 
В ніч на 22 лютого 2014 року тодішній Президент В.Янукович втік з України. Відбулися  позачергові президентські вибори, на яких перемогу здобув Петро Порошенко. 

Щоб гідно відзначити таке важливе для українців свято, в Закарпатському центрі туризму провели низку різноманітних патріотичних заходів. Зокрема, вихованці гуртків «Джура» та «Козачата» під наставництвом керівників гуртків Яни Брезинської-Вовканич та Оксани Пецкович провели флеш-моби «Гідність – це ми» та «Герої України – в пам’яті наших сердець». Дітки об’єднали всю мапу України сердечками з промовистими словами «гідність» і «свобода». Адже без цих понять повноцінне життя вільної людини неможливе. Вихованці змалечку вчаться розуміти глибинний зміст цих важливих слів. А керівники гуртків розповідями про героїв нашої країни, про революції, які відбувались заради вільного, справедливого і демократичного життя майбутніх поколінь, допомагають дітям збагнути зміст такої непростої історії сучасної України.

Вихованці гуртків «Екологічне краєзнавство» та «Юні скаути» (керівник гуртків О.Кононенко) відвідали вечір пам’яті "Хто помирає в боротьбі — в серцях живе", який відбувся в Закарпатській обласній бібліотеці ім. Ф.Потушняка. Захід було присвячено Дню гідності та свободи. Гуртківці дізнались про криваві події Революції Гідності з уст гостя, котрий брав безпосередню участь у зібраннях на Майдані Незалежності в Києві.  Кожен громадянин повинен захищати свою державу і відстоювати свої права — такий висновок зробили вихованці після почутого на вечорі пам’яті.

Також, аби вшанувати полеглих героїв, котрі віддали своє життя за свободу України, гуртківці Ольги Володимирівни разом з вихованцями гуртка «Історичне краєзнавство» (керівник гуртків Лариса Хаща) поклали квіти до меморіалу пам’яті Героям Небесної Сотні в Ужгороді. Герої не вмирають, вони житимуть у вдячних серцях тих українців, котрі любитимуть Україну до останнього подиху. Педпрацівники Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді своїм першочерговим завданням у навчально-виховному процесі вбачають саме виховання в дітей гідності, волелюбності та пошани до тих, хто готовий віддати усе заради України.