01-11-2019

Екскурсія до музею «Бункер Лінії Арпада»

31 жовтня 2019 року вихованці гуртків «Пішохідний  туризм» (керівник Глеба Р.С.) та «Історичне краєзнавство» (керівники Мазур В.Б. та Хаща Л.М.) здійснили екскурсію до музею «Бункер Лінії Арпада», який знаходиться в с. Верхня Грабівниця Воловецького району. Мета екскурсії - патріотичне виховання гуртківців, поглиблення їхніх знань з історії рідного краю. Екскурсія була присвячена 75-ї річниці вигнання нацистів з України.

Музей був створений у 2011 році у приміщенні підземного командного пункту та казарм, побудованих угорським командуванням в роки Другої світової війни з метою захисту від наступу військ Червоної армії. Цей об’єкт є унікальним через свої розміри, конструкцію та степінь збереження з часів війни. Він являє собою підземні коридори та приміщенні, де знаходилися казарми, склади боєприпасів, госпіталь та інші приміщення хортистської армії. Довжина підземних ходів складала 1500 метрів, з яких на сьогодні доступними є 800 метрів. Над бункером було споруджено чотири ДОТи (довготривалі оборонні точки), на озброєнні яких знаходилися кулемети та гармати. Зараз вони зруйновані.

Екскурсовод ознайомила гуртківців з історією створення бункера, його конструкцією, провела по підземних коридорах до найцікавіших експозицій – предметів спорядження та озброєння угорських військових, госпіталю, довгих галерей. Також гуртківці оглянули експозицію в бункері, на якій було показано фотографії часів Другої світової війни із зображенням видів озброєння та форми військових армій-суперників, портретів командуючих хортистською, гітлерівською та Червоною арміями. Крім того, школярі оглянули руїни ДОТа, який знаходиться неподалік від входу до бункера. Він виконував оборонні  функції під час війни і, як й інші об’єкти Лінії Арпада, був підірваний радянськими військовими після завершення бойових дій на території Закарпаття.

Наостанок гуртківці зробили фотографії біля найцікавіших об’єктів музею. Проведена екскурсія значно збагатила знання школярів про історію Другої світової війни, про перебіг подій під час вигнання нацистів з території нашого краю.