18-06-2019

Екскурсія до музею „Старе село” в с.Колочаві

15 червня  2019 року вихованці гуртків „Історичне краєзнавство” під керівництвом В.Мазура та Л.Хащі та „Юні туристи-краєзнавці” під керівництвом Бляшин Н.Я. відвідали село Колочава, що на Міжгірщині, де завітали в музей „Старе село”. Мета заходу – виховання у гуртківців почуття патріотизму, ознайомлення з історією рідного краю.

Як відомо, с.Колочаву називають „селом десяти музеїв”, бо на його території знаходяться музеї „Радянська школа”, „Чеська школа”, музей учасників конфліктів за межами нашої держави, зокрема „афганців”, музей- церква Святого Духа, ділянка оборонної Лінії Арпада часів Другої світової війни тощо.

Найбільш відомим є музей „Старе село”, який був створений  у 2007-му з ініціативи відомого краєзнавця Станіслава Аржевітіна і став першим сільським музеєм просто неба на Закарпатті. Біля його входу розташований пам’ятник останньому опришку нашого краю, колишньому мешканцю Колочави Миколі Шугаю (Сюгаю), який дуже схожий на засновника музею. У музеї розташовані старі хати, майстерні, корчма, школа, залізниця, жандармська дільниця.  Всі ці споруди відносяться до періоду перебування нашого краю у складі Австро-Угорщини та Чехословаччини. На території музею також можна побачити експозицію „Бункер Штаєра”, присвячену боротьбі закарпатських патріотів проти радянських окупантів. В цій експозиції знаходяться численні зразки зброї періоду Другої світової війни. Частина експонатів присвячена історії Карпатської України, періоду Другої світової війни, під час якої багато наших земляків переходили кордон з СРСР, сподіваючись отримати там свободу, а натомість потрапляли до сталінських таборів у Сибіру.

Увагу гуртківців привернула також стара школа, де можна було ознайомитися з умовами навчання юних колочавців за часів чехословацької влади. Присутні також оглянули будівлю корчми та цікавий оркестр з тварин-опудал в її приміщенні. Привернув увагу гуртківців і пам’ятник герою боротьби за свободу України, командиру УПА Роману Шухевичу. Відомий патріот брав участь у боях за свободу та незалежність молодої Карпатської України.

Вихованці ЗЦТКЕСУМ також із цікавістю оглянули залізницю, паротяг та вагони старого поїзда, який можна назвати родзинкою музею. Відвідали жандармську дільницю, в якій зберігаються елементи форми жандармів різних періодів історії нашого краю, а також численні друковані видання початку минулого століття.

Цікаву екскурсію по території музею нам провели відомий знавець минулого Колочави Юрій Радивілов і його колега Надія, які розповіли про маловідомі факти з історії рідного села та нашого краю, яскраво описали численні експонати «Старого села».   

Гуртківці  отримали незабутні враження від екскурсії до музею, ознайомилися як з минулим Колочави, так і з не дослідженими ще сторінками історії нашого краю.