02-05-2019

Гірчить Чорнобиль крізь роки

24 квітня 2019 року, в рамках заходів, приурочених до 33-ї річниці з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції, та з метою виховання у гуртківців Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді поваги до ліквідаторів аварії на ЧАЕС, з членами гуртка «Етнографічне краєзнавство», що працює при Плосківській ЗОШ І-ІІІ ст., що в Свалявському районі, була проведена навчальна бесіда на тему  «Гірчить Чорнобиль крізь роки».

Керівник гуртка Шипович Р.В. розповіла гуртківцям про те, як 33 роки тому, у ніч з 25 на 26 квітня 1986 року, коли всі спали безтурботним сном, о першій годині 23 хвилини над IV реактором Чорнобильської атомної електростанції нічну пітьму розірвало велетенське полум’я. Руйнування мало вибуховий характер, реактор було повністю зруйновано і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся викид потужністю в 300 Хіросім.

Юні гуртківці почули, що Чорнобильська катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200000 осіб були евакуйовані із зони забруднення. Чорнобильська аварія стала подією великого суспільно-політичного значення для СРСР і світу. Це наклало деякий відбиток на хід розслідування її причин. Підхід до інтерпретації фактів і обставин аварії змінювався з часом, і повністю єдиної думки не існує досі. Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на АЕС Форсмарк були знайдені радіоактивні частинки, принесені з східної частини СРСР, та оцінки масштабів зараження розпочалася евакуація близько 130000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали майже 600000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження.

У кінці бесіди Руслана Василівна Шипович підсумувала: «Чорною плямою на нашій блакитній планеті стала Чорнобильська катастрофа. 33 роки пройшло з тих пір, 33 роки смертоносна пилюка з ядерної печі покриває білі хати, поля і ліси, 33 роки цвітом скорботи і суму зацвітають сади Чорнобиля. Проходять роки, та біль Чорнобильської катастрофи ніколи не зітреться з людської історії, не згасне у віках».