10-01-2022

Гуртківці Закарпатського центру туризму відвідали одну з найстаріших пам’яток архітектури національного значення – Горянську ротонду та пригостили гостинцями учасників живого вертепу

Горянська ротонда – одна з найстаріших культових споруд Закарпаття, розташована в передмісті Ужгорода. Це округла шестигранна будівля, у стіни якої врізано шість напівкруглих ніш із трьома вікнами. Храмів такої рідкісної форми у світі є дуже мало. Старіша її частина, власне ротонда, датується X-XI ст. і в основі має закруглений шестигранник, товщина стін - понад 2 м. Споруда у романському стилі була зведена з каменю. В інтер'єрі збережені п'ять округлих ніш (початково їх було шість) у стіні. Тут є три вікна і бійниці у верхній, вужчій частині храму, що презентують оборонний характер храму. Друга частина церкви, готична нава, добудована у XIV-XV ст. Велика вежа була споруджена у ХVІІІ ст., а дерев'яна дзвіниця надбудована у 1912 р.

Особливістю Горянської ротонди, її справжньою окрасою служать збережені всередині розписи стін у стилі італійської школи Джотто, датовані 14 століттям. Окрім того, її архітектурне вирішення не має аналогів в Україні, схожі за стилем ротонди можна побачити лише в Угорщині. Тут збереглися фрески «Благовіщення», «Дари волхвів», «Втеча до Єгипту», «Розп’яття», створені у 1360–1370 роках. Розташована церква у затишному місці, на пагорбі. Щодо залишків мурів неподалік від храму існує дві основні версії: вчені припускають, що тут існував монастир (тоді споруда виконувала роль фортечної каплиці), інші науковці стверджують, що на цьому місці стояв старий замок Ужгорода.

Вихованці гуртків «Юні туристи-краєзнавці» та «Етнографічне краєзнавство» разом зі своїм керівником Ларисою Хащею оглянули церкву зсередини та ззовні, роздивилися старовинні розписи на стінах. Насолодилися неймовірним краєвидом на місто, що відкривається з пагорба, на якому розташована ротонда. На подвір’ї  помітили міні-скульптурку церкви. А ще, оскільки екскурсія припала на святкові новорічно-різдвяні дні, біля церкви був облаштований живий вертеп. Вівці, кози та ослик радували усіх відвідувачів, які щедро пригощали тваринок морквою та капустою. Не залишились осторонь і гуртківці Закарпатського центру туризму: діти принесли учасникам живого вертепу смачної моркви.
Горянська ротонда справила на гуртківців велике враження, а живий вертеп додав приємних емоцій та різдвяного святкового настрою.

Керівник гуртків  Лариса Хаща