05-05-2021

Гуртківці ЗЦТКЕСУМ здійснили екскурсію до військової частини в Мукачеві – 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади

30 квітня 2021 року вихованці гуртків Закарпатського центру туризму (керівник Мазур В.Б.) побували на території дислокації 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади, яка розташована у Мукачеві.

Мета заходу – виховання в учнівської молоді патріотизму та поваги до захисників нашої України, вивчення історії бригади, вшанування пам’яті воїнів, котрі віддали своє життя за незалежність та територіальну цілісність України у боротьбі з російськими агресорами на сході нашої держави.

Підрозділи 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади з самого початку російсько-української війни брали участь у бойових діях з агресором. Зокрема, 15-й окремий гірсько-штурмовий батальйон  цієї бригади у червні 2014 року в районі селища Металіст (Слов'яносербський район), за 10 кілометрів від Луганська, вступив у перший бій з  проросійськими бойовиками.

Бійці бригади були свідками початку агресії Росії проти України – у червні 2014-го вони спостерігали обстріл села Макарове Луганської області з території РФ (Російської Федерації). Особовий склад бригади бачив, як Луганський аеропорт з російської території «накривали» «Градами», як з-за російського кордону стріляли з установок «Смерч», «Піонів» (великокаліберних гармат) та різноманітної ствольної артилерії.

З липня 2014 року бійці бригади брали участь у створенні коридору до оточеного бойовиками Луганського аеропорту. До нього прорвалися підрозділи 15-го окремого гірсько-піхотного батальйону під командуванням підполковника Василя Зубанича, які потім обороняли аеропорт понад місяць.

На початку 2015 року бійці бригади брали участь у боях під Дебальцевом в районі Артемівська (зараз – м.Бахмут). Підрозділи бригади героїчно утримували Дебальцівський  плацдарм й виходили з оточення під командуванням полковника Сергія Шаптали.

Як і в кожної бригади ЗСУ,  у 128-ї  є свій символ  — едельвейс. Ця гірська квітка є і на шевроні військових бригади, вона ж — і на бригадній відзнаці. “Срібний едельвейс” цінується бійцями навіть більше, ніж міністерські значки. Едельвейсовий шеврон (нарукавна емблема військової частини) – це закодована назва “Закарпатська бригада”. Літера Т – це міжнародна назва Закарпатської області, Transkarpatia. Також є стилізований знак гірської піхоти — едельвейс (гірська квітка) та дві бартки (традиційні гуцульські топірці), кольори – сірий та темно-сірий – це кольори гірської піхоти. Наліпки з цим знаком і гаслом “Лем ми!” військові носять на ноутбуках, планшетах, телефонах.

Командирами бригади періоду російсько-української війни були:

у 2014-2017 роках – полковник Шаптала Сергій Олександрович  (18 лютого 2015 року указом Президента України  полковнику Сергію Шапталі було присвоєно звання Герой України з врученням ордена «Золота зірка»);

з 2017 до 2019 року –  полковник Собко Сергій Станіславович  (у 2015 році йому присвоєно почесне звання Героя України з врученням ордена «Золота зірка»);

з жовтня до 19 листопада 2019-го командиром бригади був полковник Коростельов Євген Володимирович (12 листопада 2019 року дістав поранення поблизу Новотроїцького, неподалік від третьої ділянки розведення сил поблизу Петрівського. Помер близько 4:00 ранку 19 листопада 2019 року у Харкові, не приходячи до тями).  Він став другим командиром бригади у Збройних силах України, який загинув під час війни на Донбасі.

Із 19.11.2019 бригадою командує полковник Гончарук Олег Миколайович.

Cлід зазначити, що в роки Другої світової війни Закарпатська бригада мала назву 128-ма гвардійська Туркестанська гірськострілецька дивізія і її підрозділи барли участь у вигнанні нацистів з території нашого краю. За героїзм, проявлений у боях у жовтні 1944 року 331-й гвардійський артилерійський полк  дивізії отримав почесне найменування «Карпатський», ще один стрілецький полк дивізії став «Ужгородським».

Територія дислокації бригади вразила не тільки чистотою, але й новими казармами та житловими будинками для офіцерів, спортивними майданчиками. Як пояснив нам офіцер, котрий проводив для гуртківців Закарпатського центру туризму екскурсію, все військове містечко було побудоване минулого року, і у його відкритті брав участь навіть Президент України Володимир Зеленський. Ми оглянули приміщення штабу, навчальні класи, казарми, спортивний зал, технічний парк, де було декілька бойових машин. Для збереження військової таємниці нам було дозволено робити фото лише у приміщеннях, а не на території бригади. Особливо гуртківцям сподобався спортивний зал, де вони навіть випробували свої сили на деяких тренажерах. В одному з класів нам продемонстрували, як збирати та розбирати АК-74 (автомат Калашникова), а потім гуртківці й самі спробували виконати цю вправу.

Екскурсія до штабу 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади дала можливість гуртківцям ознайомитися з умовами проживання та навчання наших захисників. Ми переконалися у високому рівні бойової та морально-психологічної підготовки воїнів. Екскурсія також сприяла  національно-патріотичному вихованню дітей, повазі до захисників нашої рідної України, вшануванню пам’яті бійців бригади, які загинули на сході держави у боротьбі з російськими загарбниками.