31-08-2021

Юні спелеологи Закарпатського центру туризму стали першовідкривачами однієї з найбільших та найгарніших печер Українських Карпат. Своє відкриття присвятили Дню пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність нашої держави

 

Третій етап експедиції по дослідженню карстових печер Угольського масиву КБЗ, який проходив у кінці серпня цього року, юні спелеологи Закарпатського центру туризму присвятили Дню пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Символікою цього дня є квітка соняшника, адже у серпні 2014 року на полях саме із цією рослиною полягло багато українських воїнів. Соняшник став уособленням скорботи за загиблими на Донбасі Українськими воїнами. Але в той же час він є символом відродження, символом нового життя.  Для юних спелеологів соняшник став ще і символом нових звершень та відкриттів.

 Пам'ять Героїв, які ціною власних життів зупинили російську навалу на сході країни, діти вшанували проходженням печери Дружба та хвилиною мовчання.

Основним завданням спелеоекспедиції по дослідженню карстових печер Угольського масиву КБЗ було вивчення мікроклімату та тваринного світу печер; пошук, розкопування та дослідження перспективних продовжень вже відомих печер і карстових воронок з метою відкриття нових ходів і підземних порожнин. Третій етап виявився найбільш результативним, захоплюючим та цікавим.

 Печери Білих стін, Вів та Перлинна (печери скелі Вів), відомі людям з давніх часів. Колись вони були єдиною печерною системою. Пізніше з’єднання між ними засипалися камінням та глиною. Під час кількох попередніх поїздок проводилося розкопування перспективного ходу в печері Білих стін. І от нарешті через нього вдалося пролізти в печеру Вів. Дві печери були з’єднані між собою, і їхня сумарна довжина зараз становить блиько 190 м.

 Другою, важливою подією стало відкриття нової печери. В попередні роки під час зимових обліків кажанів були помічені проталини в кількох карстових воронках. Це свідчило, що земля дихає. Тобто в цих місцях є підземні порожнини, з яких тепле повітря піднімається на поверхню й топить сніг. І дійсно, в одній з таких воронок під керівництвом досвідченого спелеолога, голови ПК «Lynx» Михайла Левінця був відкопаний вхід у перспективну підземну порожнину. На поверхні Землі білих недосліджених плям вже майже не залишилось, зате під землею їх ще багато… Справжніми першовідкривачами, першопрохідниками разом з Михайлом Михайловичем стали затяті землекопи Микола Худик, Валентин Русник та Владислав Руцинський. За всіма ознаками, знайдена печера стане однією з найбільших та найгарніших печер Українських Карпат. На жаль, як завжди, найважливіші відкриття відбуваються під кінець експедицій. Так було і зараз. Подорож закінчувалась, і дослідження нової печери довелось відкласти до наступної поїздки.

Третій етап спелеоекспедиції по дослідженню карстових печер Малої та Великої Угольки був вдало завершений. Задоволені та сповнені незабутніх вражень гуртківці Закарпатського центру туризму чекають нових цікавих мандрівок.