15-03-2021

Карпатська Україна – маленька держава в центрі Європи, про проголошення незалежності якої світ дізнався 82 роки тому

Щороку 15 березня всі свідомі мешканці нашого краю відзначають чергову річницю проголошення незалежності Карпатської України.

Утворення цієї маленької держави в центрі Європи засвідчило прагнення наших краян до державотворчості і самоствердження, до єдності з іншими українцями, більшість з яких тоді мешкали під московською окупацією в так званій Українській радянській соціалістичній республіці.

На жаль, несприятливі міжнародні обставини перешкодили зберегти та відстояти незалежність Карпатської України через агресію хортистської Угорщини. Цим трагічним і водночас важливим з точки зору державотворення подіям передували наступні обставини. Після завершення Першої світової війни за рішенням Паризької мирної конференції та Сен-Жерменським мирним договором між Австрією та країнами Антанти від 10 вересня 1919 року наш край під назвою Підкарпатська Русь був включений до складу демократичної Чехословаччини, до якої увійшла й Судетська область, заселена німцями. Керівництво молодої республіки обіцяло надати нашому краю автономію, але не поспішало виконати свою обіцянку. На подальшу долю Закарпаття вплинув прихід до влади в Німеччині диктатора Адольфа Гітлера, який марив світовим пануванням. Він почав вимагати від уряду Чехословаччини передати Німеччині Судетську область, мотивуючи це переслідуванням чехословацькою владою судетських німців, обмеженням їх прав. Щоб уникнути нової війни в Європі, 29–30 вересня 1938 року на конференції у Мюнхені представники Німеччини, Італії, Франції та Великої Британії підписали угоду про передачу Судетів під нацистську юрисдикцію. Після цієї змови проти суверенної Чехословаччини її керівництво у жовтні  1938 року надало нашому краю автономію, уряд якої очолив Августин Волошин, відомий громадсько-політичний та культурний діяч Підкарпатської Русі.

Після віденського арбітражу 2 листопада 1938 року під владу хортистської Угорщини, яка була союзницею гітлерівської Німеччини, перейшла частина нашого краю з містами Ужгородом, Мукачевом та Береговом. Уряд і всі державні установи Карпатської України переїхали до Хуста. Саме в цьому місті 15 березня 1939 року було проголошено незалежність Карпатської України. Для захисту молодої держави було створено Карпатську Січ із добровольців-патріотів та братів-галичан, які прийшли на допомогу Карпатській Україні. Перед загрозою хортистської окупації Сойм (парламент) цієї країни проголосив її незалежність та обрав президентом Августина Волошина. Фактично Карпатська Україна проіснувала одну добу, бо була окупована армією угорського диктатора Хорті. Найзапекліші бої з окупантами відбулися на Красному Полі перед Хустом, де невеликий загін січовиків стримував значно переважаючі сили загарбників. У цьому бою загинуло понад двісті українських патріотів, але саме вони надали час і можливість проголосити незалежність Карпатської України. Щорічно на Красному Полі вдячні нащадки вшановують пам’ять січовиків, які відділи своє життя за свободу та незалежність своєї держави.

Значну кількість заходів з нагоди відзначення 82-ї річниці Карпатської України було організовано та проведено педагогами ЗЦТКЕСУМ.

3 березня 2021 року у Боздоському парку Ужгорода було проведено відкрите тренування для вихованців гуртків Закарпатського центру туризму. У ньому взяли участь близько 80 гуртківців керівників гуртків Більце А.П., Більце І.Ю., Глеби Р.С., Кононенко О.В., Мазура В.Б., Малик Ю.А., Осипенко О.О., Хащі Л.М. тощо.

4 березня 2021 року вихованці гуртка „Історичне краєзнавство” (керівник Хаща Л.М.)  відвідали Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім.Т.Легоцького, в якому оглянули експозицію, присвячену життю та діяльності Августина Волошина. Цього ж дня вихованці гуртків „Спортивне орієнтування” (керівники Більце А.П. та Більце Ю.І.) переглянули документальний фільм „Срібна Земля. Хроніка Карпатської України”.

5 березня 2021 року керівник гуртка „Юні туристи-краєзнавці” Олена Осипенко провела зі своїми вихованцями краєзнавчу вікторину на тему „Карпатська Україна”. 6 березня 2021 року вихованці гуртків „Етнографічне краєзнавство” та „Історичне краєзнавство” (керівник Мазур В.Б.). на екскурсії пам’ятними місцями Ужгорода ознайомилися з цікавими відомостями з життя та діяльності Президента Карпатської України Августина Волошина.

6 березня 2021 року вихованці гуртка „Козачата” (керівник Пецкович О.В.) переглянули документальний фільм „Карпатська Україна. Пишемо історію”. А вихованці гуртків «Етнографічне краєзнавство» та «Юні туристи-краєзнавці» (керівник гуртків Малик Ю.А.) побували на тематичній екскурсії по місту Ужгород, присвяченій Августину Волошину. Під час екскурсії діти дізналися про діяльність А.Волошина як священика та вчителя, відвідали будинок, де жив отець Августин Волошин. Також вихованці біля пам’ятника А.Волошину на ужгородській набережній Незалежності дізналися про маловідомі факти з життя громадського діяча та відвідали місце поховання дружини президента Карпатської України.

7 березня 2021 року керівник гуртків „Пішохідний туризм” Дутка М.М. провела зі своїми вихованцям віртуальну екскурсію по пам’ятних місцях Хуста, пов’язаних з історією Карпатської України.

 7 березня 2021 року в гуртку Закарпатського центру туризму «Верховинці» (керівник Барна І.В.) було проведено виховний патріотичний захід на тему «Карпатська Україна – боротьба за незалежність». Для дітей була підготовлена тематична презентація про хронологію подій боротьби за незалежність нашого краю. Гуртківці Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді ознайомились з видатними постатями Карпатської України, а також переглянули фільм «Срібна Земля. Хроніка Карпатської України 1919—1939». Для вшанування пам‘яті учасників подій Карпатської України вихованці відвідали музей «Старе село», що в Колочаві, і здійснили покладання квітів до пам’ятника Роману Шухевичу, палкому борцю за незалежність України.

Зазначені заходи, проведені педагогами Закарпатського центру туризму,  сприяють патріотичному вихованню підростаючого покоління, дають можливість учням ознайомитися з героїчним минулим нашого краю, допомагають зберегти пам’ять про героїзм захисників Карпатської України та відомого громадського, культурного та політичного діяча, Президента Карпатської України Августина Волошина.