18-01-2021

«Коли звізда ясна…» Вихованці гуртків колядували і вінчували разом зі своїми керівниками

Напередодні Водохреща українці відзначають Бабин святий вечір. Цього дня християни дотримуються посту, а коли на небі з’являється перша зірка, сім’я сідає до столу. Як і на Різдво, на столі тільки пісні страви, та не обов’язково щоб їх було дванадцять.

Цікаво цього дня спостерігати за народними прикметами. До прикладу,  куди йде дим, після того як погасять свічку. Якщо дим піднявся вгору, то всі члени сім’ї будуть разом весь рік. Дим виходить до дверей – передвісник смерті старшого члена родини.

За традицією, колись молоді дівчата після вечері збирали ложки та виходили на вулицю. Вони калатали ними і вслухалися, з якого боку будуть гавкати собаки. Звідки почують гавкіт, в тій стороні й живе їх суджений. Після вечері всі колядують дома, а потім йдуть колядувати до рідних, знайомих та близьких.

У Закарпатському центрі туризму бережуть народні традиції і навчають вихованців звичаям і обрядам наших предків. Колядки, бетлегеми, різдвяні вінчування щастя, добра, гараздів – усе це можна побачити під час новорічно-різдвяних свят на Закарпатті. А ще взяти участь у дійстві. Що й зробили з великим задоволенням вихованці гуртків під керівництвом Марковича В.М.,  Беци І.І. та Барни І.В. Гуртківці створили цілу різдвяну програму і колядували у Колочаві, сіяли-посівали, щастя-радості бажали. Володимир Маркович очолював ватагу колядників і створював музичний супровід на акордеоні. Іван Барна та Іванна Беца разом зі своїми вихованцями теж брали участь в імпровізованій виставі, яку охоче показували від хати до хати усім бажаючим.  

«Газдо, чи даєте хижу веселити?» – «Веселіть». І лунала  колядка на увесь район, понад горами. І доводила, що українські, закарпатські традиції живуть і передаються з покоління в покоління. А в Закарпатському центрі туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді знають, шанують і люблять своє, рідне, закарпатське і навчають краєзнавчим родзинкам своїх вихованців.

Відеоматеріал можна подивитись за посиланням