04-02-2019

Обласна краєзнавча конференція Всеукраїнської акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби

 Обласна краєзнавча конференція Всеукраїнської акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

На виконання наказу департаменту освіти і науки облдержадміністрації 03.08.2018 № 180 „Про проведення Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”. 02 лютого 2019 року на базі Закарпатського центру туризму відбулась підсумкова конференція з презентаціями робіт переможців та призерів І (регіонального) туру Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”. Мета акції „Українська революція: 100 років надії і боротьби” – громадянське виховання дітей та молоді на засадах історичної правди про боротьбу українського народу за державну незалежність.

Члени журі: Грабар Є.С. – начальник відділу дошкільної, загальної середньої, інклюзивної та позашкільної освіти та науки департаменту освіти і науки облдержадміністрації, Басараб М.М. – Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, заступник директора Шимон Ю.Ю.– методист Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Мазур В.Б. – заступник директора з навчально-виховної роботи Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, Дзембас О.В. – краєзнавець, методист ЗЦТКЕСУМ.

Дослідницькі роботи розподілялись за напрямами: „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові”, „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії”, „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки”, „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності”, „Українська революція – доба національного державотворення”.

На конкурс надійшло 30 робіт від закладів позашкільної та загальної середньої освіти з Хустського, Виноградівського, Мукачівського, Міжгірського, Тячівського, Великоберезнянського, Ужгородського районів та м.Ужгорода.

Аналіз надісланих матеріалів свідчить про активну участь учнівської молоді в пошуково-дослідницькій роботі, вивченні минулого та сучасного нашого краю, нашої держави. Переважна більшість робіт присвячена тематиці Карпатської України, 80-річчя утворення якої буде відзначатися в поточному році. Частина робіт містить цікаві матеріали, що розкривають малодосліджені факти з історії нашого краю.

У напрямку „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки” кращою виявилась робота Глеби Василя – гуртківця ЗЦТКЕСУМ, який в своїй роботі „Карпатська Січ на захисті Карпатської України” надав ґрунтовний аналіз подіям березня 1939 року по захисту січовиками новоствореної молодої держави – Карпатської України.

У тематичному напрямку „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові” найкращою стала колективна робота „Ми не маємо права мовчати”, яку презентував учень 10 класу Великоком’ятівської ЗОШ І-ІІ ступенів Онисько Богдан (керівник Білак М.І.). В роботі простежено основні етапи розвитку дисидентського руху та опору тоталітарному режиму.

Цілком заслужено в тематичному напрямку „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії” визначена робота учениці Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 6 Савко Наталії (керівник Щерба І.І.) „Гуцульська республіка в контексті державотворення”. В роботі досліджено основні етапи створення та захисту Гуцульської республіки та наголошено на взаємозв’язках уряду республіки з Західно–Українською народною республікою у контексті державотворення.

В тематичному напрямку „Українська революція – доба національного державотворення” найкращою виявилась роботи представників Хустського МЦПО „Сузір’я” Вака Богдана (керівник Прокопів Н.В.) „Національне відродження закарпатців”. Автор використовує широку джерельну базу спогадів очевидців, досліджуючи основні етапи національного відродження на Закарпатті.

Тематичний напрямок „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності” визначив переможцем роботу „Революція Гідності – боротьба за майбутнє” представника Мукачівського НВК „Дошкільний навчальний заклад-ЗОШ І-ІІІ ступенів Гімназія” Вовка Євгена (керівник Писаренко В.О.). Юний дослідник простежив основні етапи Революції Гідності в їх динаміці, наголосив на її значенні в процесах сучасного державотворення.

Слід відзначити досить високий рівень активності учасників акції та високий рівень організації конференції.

На підставі висновків журі затверджено наступні результати обласного туру Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.

Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки

№ з/п

Назва роботи

Автор, керівник

Місце

1

Карпатська Січ на захисті Карпатської України.

ЗЦТКЕСУМ, Глеба Василь.

керівник Мазур Віктор Борисович

І

2

80-річчю Карпатської України присвячується.

Хустський ЕТЦУМ, Лучкей Наталія, Келемен Владислав, Уйбарі Маріетта.

керівник Келемен Марія Михайлівна

ІІ

3

Український нацональний визвольний рух 1930 р, періоду Другої світової війни та у повоєні роки. Історія України – Карпатська Україна.

Мукачівський РЦДЮТ Попович Валентина.

керівник Палюх Мирослава Миколаївна

ІІІ

„Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові”

№ з/п

Назва роботи

Автор

Місце

1

Дисидентський рух

Хустська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 11 клас, Сабов Евеліна

керівник Томищ Василь Іванович

ІІІ

2

Ми не маємо права мовчати

Великоком’ятівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №. 9-Б, 10-В Онисько Богдана, Кеню Даніела, Алексик Марія, Русин Ангеліна, Король Ліана, Волощук Вікторія, Мінченко Ребека.

керівник Білак Маріанна Іванівна

І

3

Становлення Карпатської України як держави в процесі боротьби за незалежність

Тячівський ЦДЮТ Дан Мілена член гуртка "Пізнаємо рідний край".

керівник Шеверя Ніца Флорівна

ІІ

„Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії”

№ з/п

Назва роботи

Автор, школа, клас, гурток

Місце

1

Сторінками української революції. Гуцульська республіка

Мукачівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №13, 11 клас Сліпенчук Юлія.

керівник Карпухіна Людмила Вікторівна

ІІІ

2

Гуцульська республіка в контексті державотворення

Ужгородська ЗОШ І-ІІІ ступенів №6, 11-А Савко Наталія.

керівник Щерба Ігор Іванович

І

3

Встановлення радянської влади та створення колгоспу в селі Тросник

Тросницька ЗОШ І-ІІІ ступенів, 8 клас Козьма Владислав, Маті Анастасія, Вашкеба Даніела, Пойда Мирослава.

керівник Гевді Оксана Іванівна

ІІ

Українська революція – доба національного державотворення

№ з/п

Назва роботи

Автор, школа, клас, гурток

Місце

1

Національне відродження закарпатців.

Хустський МЦПО "Сузір'я" Вака Богдан.

керівник Прокопів Наталія Вікторівна

І

2

Короткий нарис історії Національної Академії Наук України ( до 100 річчя від дня заснування).

Залужанська ЗОШ І-ІІІ ступенів. 9 клас, Ленітскі Сергій.

керівник Товт Михайло Михайлович

ІІ

3

Українська держава Павла Скоропадського: спроба побудови власної незалежної держави чи плата за допомогу приходу до влади.

Малоберезнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів, 10 клас, Мейсарош Андрій.

керівник Янішин Діана Юріївна

ІІІ

„Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності”

№ з/п

Назва роботи

Автор, школа, клас, гурток

Місце

1

Могутній старець або як Любомир Гузар став моральним авторитетом.

В.Березнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів 11 клас, Андрашко Катерина.

керівник Планчак Жанна Михайлівна

ІІ

2

Революція на Граніті – свято Воскресаючого духу.

Кольчинська ЗОШ І-ІІІ ступенів, 10 клас, Сарканич Вероніка.

керівник Дудинець Ганна Василівна

ІІ

3

Революція Гідності – боротьба за майбутнє.

Мукачівський НВК " Дошкільний навчальний заклад - ЗОШ І ст. Гімназія" 5 клас (9), Вовк Євген.

керівник Писаренко М.О.

І

4

Українська державність від Революції на граніті до Революції Гідності.

Тячівський РЦДЮТ, Бокоч Валерія 8 клас

керівник Голубка Людмила Степанівна

ІІІ

Переможці обласного етапу Всеукраїнської краєзнавчої акції, а також їх наукові керівники нагороджені грамотами департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Призери та їх керівники – грамотами Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. Роботи переможців братимуть участь у ІІІ турі Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”, який буде проходити у березні в місті Києві.

Наприкінці заходу керівники юних дослідників отримали грунтовну методичну рекомендацію із подальшої роботи у „Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.

Всі учасники отримали пам’ятні сувеніри від Закарпатського центру туризму та отримали натхнення для подальшого пошуку.