21-06-2019

Літо – пора відпочинку та мандрівок

20 червня 2019 року вихованці гуртка „Козачата” (керівник гуртка  Пецкович О.В.)  Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді  мали незвичайну мандрівку у чарівні міста  Мукачево та Ужгород.

Закарпаття – це щирий гостинний край. Приголомшена краса гір, незвичайна архітектура палаців та замків – все це чекає гуртківців під час цікавої пізнавальної екскурсії. Упродовж мандрівки ознайомилися з пам’ятками історії та культури Мукачева, Ужгорода.

Особливо вразили вихованців закарпатські замки – замок Паланок у Мукачеві та Закарпатський музей народної архітектури та побуту, або музей Старе село в Ужгороді. Стіни цих споруд зберігають чимало таємниць та легенд.

Замок Паланок оповитий безліччю реальних та містичних легенд. Цей край колись був частиною Трансільванії, де володарював жахливий граф Дракула, дає підстави вважати його одним з колишніх місць проживання могутніх вампірів. А ще тут можна почути як у глибокому колодязі вовтузиться та завиває чорт, якого підступно підманув один з власників палацу – подільський князь Федір Корятович.

Замок Паланок дарує чудову можливість познайомитися дітлахам з історією Закарпаття. Він неодноразово ставав центром визвольних війн та бував у облозі. Добре спроектований план фортифікаційного укріплення дозволяв захисникам давати відсіч загарбникам по декілька місяців. Школярам буде цікаво прогулятися широкими коридорами палацу, піднятися на самий верх захисних башт та помилуватися містом Мукачево з висоти пташиного польоту.

Після цікавої та неймовірно пізнавальної екскурсії замком Паланок, маршрут учасників прямував до столиці Закарпаття - місто Ужгород.

У самому серці старого Унгвару, на схилі Замкової гори, неподалік від Ужгородського замку, розташувався один з найбільш унікальних скансенів в країні – Закарпатський музей народної архітектури та побуту, або музей Старе село в Ужгороді.

Цей музей незвичайний - він не знаходиться всередині будівлі, а експонати стоять не під склом на поличках. Тут все так, як було насправді - під відкритим небом, і хати всі справжні, збережені з тих часів. Музей - це реконструкція побуту й укладу життя українського села на Закарпатті. Учні мали змогу ознайомитися з експозицією ужгородського скансену, яка налічує 12 хат, гражду, корчму, водяний млин, ступу-сукновальню, кузню, церкву, дзвіницю, каплицю, школу,  загалом – понад 14 тисяч експонатів.
Діти  ознайомилися зі зразками житла і садиб закарпатців низовинних районів – долинян, а на пагорбі – горян (лемків, бойків та гуцулів), а також типовою угорською та румунською архітектурою.

Отримані нові емоції від прогулянки будуть і надалі спонукати вихованців до активного відпочинку та вивчення свого краю. Учні отримали не лише естетичне задоволення, але й пізнали багато нового.

На закінчення хочеться підкреслити , що подорожі – це природній потяг до пізнання навколишнього світу. Тому мандруйте сміливо, з повною свободою, шукайте , досліджуйте й подорожуйте протягом усього довгого життєвого шляху.

Враження від поїздки  залишилися чудові!