14-01-2022

На Щедрий вечір, свято Маланки, вихованці гуртка «Етнографічне краєзнавство» готували кутю і відтворювали давні звичаї та обряди

13 січня 2022 року, на Щедрий вечір (або свято Маланки), вихованці гуртка «Етнографічне краєзнавство» (керівник Юліанна Малик) стали учасниками тематичного заняття з реконструкцією деяких звичаїв та обрядів.

Відзначається це свято через тиждень після коляд, напередодні Нового року (за старим стилем). Воно є часткою стародавнього, ще дохристиянського звичаю. А от за християнським календарем це день преподобної Меланії. В народній традиції обидва свята об'єднались, і тепер маємо Щедрий вечір, або свято Маланки.

Спочатку пані Юліанна розповіла своїм гуртківцям історію свята та традиції, які з ним пов’язані. Потім вихованці власноруч виготовили для себе маски різноманітних персонажів, дійових осіб театралізованого дійства, що супроводжували народні гуляння. Під час виготовлення масок гуртківці надихались відеофільмом проекту Ukrainer про гуцульську Маланку, як її відзначають у селі Космач, що в Івано-Франківській області, яке є одним з найдавніших поселень Гуцульщини. Також Юліанна Анатоліївна організувала своїм вихованцям майстер-клас з приготування щедрої куті, під час якого діти дізналися про символіку кожного інгредієнта, його значення,  а ще про обряди, які супроводжували цей процес у давнину. Гуртківці охоче долучились до процесу готування традиційної страви. На завершення, під звуки щедрівки, всі гуртом ласували щедрою кутею. Вихованцям гуртка «Етнографічне краєзнавство» таке свято дуже сподобалось!