10-02-2020

Обласна конференція за підсумками Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”

На виконання наказу департаменту освіти і науки облдержадміністрації 03.08.2018 № 180 „Про проведення Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”. 08 лютого 2020 року на базі Закарпатського центру туризму відбулась обласна конференція за підсумками Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.

Майже кожна третя робота  від закладів позашкільної та загальної середньої освіти , Виноградівського, Великоберезнянського, Мукачівського, Міжгірського, Тячівського, Великоберезнянського, Ужгородського районів та міст .Ужгорода, Мукачева, Хуста претендували на перемогу в обласному етапі акції.

На захід зібрались лауреати та призери обласного етапу акції й їх керівники.

Відкрив конференцію Грабар Є.С. – начальник відділу дошкільної, загальної середньої, інклюзивної та позашкільної освіти та науки департаменту освіти і науки облдержадміністрації, який привітав школярів та побажав переможцям гідно представити Закарпаття у Всеукраїнському етапі. Директор центру туризму Мошак М.І. також привітала учасників заходу, розповіла про перебіг обласного етапу  та представила журі, яке складалось із  Басараба М.М. та Шимона Ю.Ю.,  представників Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Мазура В.Б. та Дзембаса О.В., методистів ЗЦТКЕСУМ, уважно та прискіпливо ставилося до малодосліджених фактів з історії нашого краю.

Так у напрямку „Український визвольний рух 1930-х років, періоду Другої світової війни та у повоєнні роки” кращою виявилась робота Білак Любомира,  десятикласника Хустської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 (керівник Антал М.М.), який в своїй роботі „Національно-визвольний  рух жителів нашого краю в 40-50 роках ХХ століття”  відновив правду про репресованих за антирадянські настрої закарпатців та визначив головним завданням повернення чесного імені невинним жертвам тоталітарного режиму. Посилання на документи, використані в роботі, свідчать що більшість репресованих було засуджено з політичних мотивів.

У тематичному напрямку „Дисидентський рух опору комуністичному та тоталітарному режимові” найкращою стала  робота „Право на віру: релігійне дисидентсво на Закарпатті в радянську добу”, яку презентувала учениця 8 класу Солянської ЗОШ І-ІІ ступенів Великоберезнянського району Ціпар Богдана (керівник Ладані О.О.). В роботі простежено результати антирелігійної політики радянської влади, яка супроводжувалася репресіями проти найактивніших представників  духовенства і віруючих на Закарпатті впродовж понад сорока років аж до початку 90-х років ХХ ст.

Цілком заслужено в тематичному напрямку „Боротьба українців проти більшовицької диктатури та військової агресії Росії” визначена робота дев’ятикласниці Великоберезнянської гімназії Бендзо Ангеліни  (керівник Савко О.В.) „Помста за свободу: національний вимір Голодомору в 1932 – 1933 роках”. В роботі розкрито узагальнюючу картину причин, суті та наслідків Голодомору  в Україні  1932 – 1933 років як спланованої акції проти українського села, висвітлено головні риси і наслідки даного злочину сталінізму для українського суспільства.

В тематичному напрямку „Українська революція – доба національного державотворення” найкращою виявилась роботи представника Залужанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Мукачівського району  учня 10 класу Ленітські Сергія (керівник Товт М.М.) „Економічна політик уряду Української Держави гетьмана  Павла Скоропадського ”. Автор використовує широку джерельну базу спогадів, досліджуючи економічну політику уряду П.Скоропадського, зокрема аграрні відносини, промислово-торгівельну та фінансову політику, що було спрямоване на відновлення сільського господарства в країні, створення міцного класу хліборобів тощо.

Тематичний напрямок „Українська державність: від Революції на граніті до Революції Гідності” визначив переможцем роботу „Місто Ужгород та  Революція Гідності” вихованця ЗЦТКЕСУМ  Олександра Шелепця   (керівник Дзембас О.В.). Юний дослідник простежив  перебіг в Ужгороді  Революції Гідності в динаміці, провів опитування активістів тих подій, використав багату джерельну базу .

Слід відзначити досить високий рівень активності учасників акції та високий рівень організації конференції.

Переможці обласного етапу Всеукраїнської краєзнавчої акції, а також їх наукові керівники нагороджені грамотами департаменту освіти і науки облдержадміністрації. Призери та їх керівники – грамотами Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.  Автори робіт, які посіли І-ІІІ місця, отримали сувеніри від центру туризму.  Роботи переможців братимуть участь у ІІІ турі Всеукраїнської краєзнавчої акції учнівської молоді „Українська революція: 100 років надії і боротьби”.