18-12-2019

Семінар відповідальних за організацію музейної роботи у закладах освіти Закарпатської області

17 грудня 2019 року відбувся обласний семінар для представників місцевих органів управління освітою, відповідальних за організацію музейної роботи „Роль і місце освітянських музеїв в національно-патріотичному вихованні учнівської молоді». Cемінар проведено з метою реалізації заходів, запланованих згідно зі Стратегією національно-патріотичного виховання, затвердженою Указом Президента України від 18 травня 2018 року №286/2019 та удосконалення діяльності музеїв при закладах освіти, підвищення їх ролі як осередків національно-патріотичного виховання.

Захід відкрив начальник відділу дошкільної, загальної середньої, інклюзивної та позашкільної освіти управління освіти і науки департаменту Грабар Є.С. У своєму виступі Євген Степанович зазначив, що музеї є важливим напрямком виховної роботи, де проводяться різноманітні заходи національно-патріотичного виховання, присвячені визначним історичним датам, подіям, особам. В освітянських музеях постійно відбувається реекспозиція – поповнення новими експонатами. Приємно відвідувати музеї, які працюють в онлайн-режимі, сприяють підвищенню якості освіти, повноцінно виконують виховну функцію. В таких музеях експонати не припадають пилом. До таких слід віднести етнографічний музей Міжгірського професійного ліцею, в якому знаходяться експозиції, присвячені національно-патріотичному вихованню молоді.

Директор центру туризму Мошак М.І. акцентувала увагу на значенні музеїв закладів освіти у пошуково-досліджувальній роботі учнівської молоді в рамках проведення краєзнавчих конкурсів та експедицій.

Методист ЗЦТКЕСУМ Мазур В.Б. висвітив діяльність освітянських музеїв як складової національно-патріотичного виховання учнівської молоді та звернув увагу учасників семінару на те, що музеї є однією зі складових навчально-виховного процесу, наголосив на ролі та значенні діяльності музеїв закладів освіти як осередків національно-патріотичного виховання, необхідності вдосконалення роботи музеїв із використанням інноваційних технологій та методів під час проведення різноманітних заходів – екскурсій, семінарів, етнографічних свят, зустрічей тощо, а також звернув увагу на недоліки у роботі музеїв при закладах освіти області. Віктор Борисович поділився з учасниками семінару інформацією про участь у І Всеукраїнській науково-практичній конференції „Музейна педагогіка в науковій освіті”, яку організувала та провела Національна академія педагогічних наук 28 листопада 2019 року в Києві.

Завідувач відділу науково-методичної та експозиційної роботи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т.Легоцького Тарасенко Н.І. зазначила, що музеї навчальних закладів, музейна педагогіка відіграють важливу роль у формування всебічної досвідченої особистості, несе правдиві знання про історичне минуле нашого народу, його боротьбу за волю та державну незалежність. Важливо у різних формах музейної роботи враховувати сучасні події в житті українського народу: громадянський подвиг учасників Революції Гідності, вшанування пам’яті героїв Небесної Сотні, патріотизм українських воїнів у боротьбі за незалежність та територіальну цілісність України від зазіхань російського агресора на сходів України у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим, спротиву окупації та агресії Російської федерації. Матеріали такої музейної тематики можуть бути оформлені як у стаціонарній експозиції, так і у формі виставки.

Учасники обласного семінару відвідали літературну кімнату-музей Василя Гренджі-Донського в Ужгородській ЗОШ № 6. Перед гостями з презентацією виступили учні цього закладу освіти, під час якої розповіли про історію створення музею, біографією та творчий шлях відомого закарпатського поета й письменника Василя Гренджі-Донського.

Із зацікавленням учасники семінару слухали виступ відомої закарпатської поетеси Христини Керити про значення творчості В.Гренджі-Донського та знайомились із творчими доробками мисткині.

Досвідом роботи історико-краєзнавчого музею міського Центру позашкільної освіти м.Іршави поділився його керівник А.Світлинець.

Підсумовуючи роботу семінару, слід зауважити на необхідності вдосконалення роботи музеїв закладів освіти, використанні інноваційних технологій, засобів музейної педагогіки для національно-патріотичного виховання учнівської молоді, поповнювання експозицій новими експонатами, залученням до цієї роботи школярів та їх батьків, педагогічних колективів.

Для учасників семінару також проведено пішохідну екскурсію історичними місцями центральної частини Ужгорода.