26-03-2021

У Закарпатському центрі туризму відбувся обласний семінар для представників місцевих органів управління освітою, відповідальних за організацію музейної роботи у закладах освіти області

26 березня 2021 року на базі Закарпатського центру туризму було проведено обласний семінар для представників місцевих органів управління освітою, відповідальних за організацію музейної роботи у закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної) освіти області, що перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України в Закарпатській області. Тема семінару „Активізація роботи музеїв при закладах освіти області в умовах пандемії (в період карантину та проведення адміністративної реформи)”. Семінар відбувся в онлайн-форматі.

Значне зацікавлення у тих, хто підключився до семінару, викликали теми обговорень. Наприклад, «Вдосконалення функціонування музеїв при закладах освіти в період пандемії» «Залучення колективів музеїв при закладах освіти до участі у конкурсі екскурсоводів», «Національно-патріотичне виховання учнівської молоді засобами музейної роботи» (доповідач Мазур В.Б., методист ЗЦТКЕСУМ), «Робота музеїв у складі ОТГ» (Тарасенко Н.І., провідний науковий співробітник відділу науково-методичної та експозиційної роботи Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т.Легоцького), «Розширення мережі музеїв. Презентація нового музею при Рахівському районному центрі науково-технічної творчості» (Мазур В.Б., методист ЗЦТКЕСУМ, Семенюк М. В., директор Рахівського районного центру науково-технічної творчості)

З 2011 року з ініціативи колективів Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді та Закарпатського обласного краєзнавчого музею імені Т.Легоцького став проводитися конкурс екскурсоводів при закладах освіти нашої області. Мета конкурсу – виховання у дітей та молоді засад до дослідження та збереження історичної пам’яті, патріотичних почуттів, бережливого ставлення до минулого, вдосконалення роботи музеїв при закладах освіти. З 2015 року з ініціативи педколективу Закарпатського центру туризму цей конкурс став Всеукраїнським і дістав назву „Конкурс екскурсоводів музеїв навчальних закладів „Край, в якому я живу”. Умови до нього розроблені Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді. Обласний етап конкурсу проводиться щорічно з листопада до лютого місяця на базі ЗЦТКЕСУМ. Всеукраїнський (ІІ етап) проводиться у березні на базі певного обласного центру туризму, визначеного УДЦНПВТУМ. Вказаний заклад також щорічно визначає профілі музеїв, які можуть брати участь у конкурсі.

Активну участь у конкурсі екскурсоводів завжди беруть колективи таких музеїв: екскурсійна група зразкового Музею видатних випускників школи Залужанської ЗОШ І-ІІІ ступенів Мукачівського району (керівник Галько Наталія Михайлівна), екскурсійна група історико-краєзнавчого музею Калинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів (керівник Попович Ольга Василівна), екскурсійна група зразкового народного краєзнавчого музею „Перлини рідного села” Нижньоселищанської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів (керівник Драгуська Ольга Василівна), екскурсійна група літературного музею ім.Ю.Станинця „Червона йонатаночка” Нижньоболотнянської ЗОШ І-ІІ ступенів (керівник Роман Марія Степанівна), екскурсійна група літературно-краєзнавчого музею Івана Ольбрахта Колочавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 (керівник Тумарець Наталія Анатоліївна) тощо.

У 2021 році переможцями І (обласного) етапу конкурсу стали: екскурсійна група Тур’є-Реметівського закладу загальної середньої освіти І–ІІІ ступенів (екскурсоводи Король Анюта, Пилип Ерік, керівник Пилип Ельміра Елемирівна, тематичний напрям – історичні музеї) та екскурсійна група закладу загальної середньої освіти І–ІІІ ступенів Нижньоворітської сільської ради (екскурсовод Базюк Любов, керівник Козик Ганна Андріївна). А 24 березня 2021 року екскурсійна група Тур’є-Реметівського закладу загальної середньої освіти І–ІІІ ступенів посіла третє місце у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти, з чим ми їх всі й щиро вітаємо.

Згідно розділу VII Положення про музеї при дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних та професійно-технічних навчальних закладах, які перебувають у сфері управління Міністерства освіти і науки України, МОН України щотри роки проводиться Всеукраїнський огляд музеїв. Метою огляду є упорядкування та систематизація музейної мережі, привернення уваги суспільства до важливої ролі музеїв у вихованні дітей і молоді, підвищення їх ролі як осередків освіти, патріотичного виховання.

Проведення чергового огляду музеїв повинно відбутися у 2021-2022 роках і залежить від санітарно-епідеміологічних умов у країні у вказаний період.

Великий внесок в організацію патріотичного виховання підростаючого покоління здійснює колектив Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді. В ЗЦТКЕСУМ щорічно проводяться конференції та конкурси учнівських творчих робіт, зокрема І тур конкурсу Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя батьківщина – Україна», Всеукраїнська акція «А ми тую славу збережемо», обласна краєзнавча конференція «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» тощо. Гуртківці центру займаються пошуковою роботою – збирають матеріали для написання творчих робіт, присвячених бойовим діям на сході нашої держави, беруть інтерв’ю в учасників АТО (ООС) та родичів загиблих героїв. Регулярно працівники центру організовують змагання з різних видів спорту, присвячені Героям АТО, проводять військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»).

Не менш цікаво побудована робота історико-краєзнавчого музею районного Будинку дитячої творчості (кер. Світлинець А.А.). У музейній експозиції в хронологічному порядку презентований історичний та духовно-культурний розвиток Іршавщини у загальному контексті історії України та Європи. Активний збір експонатів та історичного матеріалу сприяє оновленню уже діючих експозицій та створенні нових. Так, зокрема, було повністю переформатовано і розширено експозицію, присвячену подіям Карпатської України, та експозицію гончарства і кераміки. У зв’язку з подіями Євромайдану створена експозиція „Євромайдан. 94 дні гідності”. Наразі сформована та активно поповнюється експозиція, присвячена неоголошеній війні на сході України. Музей бере активну участь у різного роду акціях, святах та культурно-просвітницьких заходах. Із діючої експозиції та фондів музею було створено тимчасову переносну виставку, в якій представлено уніформу солдата червоної армії, бойові нагороди, фрагменти зброї, прапори – з одного боку – та прострілений бронежилет, український прапор, уніформу, стріляні гарматні гільзи та різне спорядження із зони ООС (АТО) – з другого.

У краєзнавчому музеї Калинівської ЗОШ І–ІІІ ступенів оформлена тематична поличка „День пам’яті героїв Крут”; у січні 2019 року проведено цикл свят „Люблю я свій народ, ціную свої звичаї”; у квітні 2019 року проведено екскурсію для школярів „Подвиги нашого народу”. На базі історико-краєзнавчого музею Калинівської ЗОШ І–ІІ ступенів №1 у січні 2019 року проведено виховний захід, присвячений Дню Соборності України „Україна єдина”. У березні 2018 року на базі етнографічного музею Глибокопотіцької ЗОШ І–ІІІ ступенів проведено зустріч з волонтерами, які надають допомогу бійцям Збройних сил та Національної гвардії України.     У музеях закладів освіти Берегівського району постійно ведеться дослідницька та виховна робота, здійснюється поповнення фондів та оновлення експозицій. Класні керівники, педагоги-організатори проводять в музеях закладів освіти виховні години та заходи, присвячені пам’ятним датам з історії України. Значне місце в роботі музеїв приділяється національно-патріотичному вихованню. Відбуваються зустрічі з воїнами ООС (АТО), волонтерами. Проводяться круглі столи, лекції, конференції. У шкільних музеях розроблені заходи з патріотичного виховання, в яких передбачено вивчення героїчних сторінок історії українського народу в період Другої світової війни, Революції Гідності та війни проти московських окупантів на сході України. Керівники музеїв організовують стаціонарні та пересувні фотодокументальні експозиції, присвячені визначним пам’ятним датам з історії України, а також залучаються до підготовки та проведення відкритих лекцій і публічних дискусій із залученням учнів, педагогів, волонтерів, воїнів ООС (АТО), учасників Революції Гідності. Змістовні тематичні експозицій документальних матеріалів та творів художньої літератури представлені в музеях Попівської ЗОШ І–ІІ ступенів, Великоберезької ЗОШ І–ІІІ ступенів, Свободянської ЗОШ І–ІІІ ступенів та Квасівської ЗОШ І–ІІ ступенів.

У шкільних музеях Тячівської ОТГ проведено реекспозиції з метою посилення їх впливу на національно-патріотичне виховання учнів через надання інформації щодо діяльності та творчості поета Василя Гренджі-Донського та про український визвольний рух ХХ століття. У приміщеннях музеїв регулярно проводяться виставки, присвячені національно-патріотичній тематиці; патріотично-виховні заходи, екскурсії, цикли історичних читань, учнівські конференції на теми: „Наша школа”,„Наш край у Першій світовій війні”,„Наш край у роки Другої світової війни”,„Скарби минулого”,„Вивчаємо рідний край”,„Стежками минулого”; виховні години до Дня Незалежності України, Дня українського козацтва, Дня Соборності України, Дня Гідності і Свободи, вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на ЧАЕС, вшанування пам’яті жертв Голодомору „Запали свічку”, до Дня народження Т.Г. Шевченка.

З останні роки в більшості закладів освіти області завдяки роботі керівників музеїв зросла увага до патріотичного виховання підростаючого покоління, про що свідчать численні заходи: зустрічі з Героями Революції Гідності та АТО (ООС), конкурси творчих робіт, малюнків, газет; плакати, фотографії та стенди, присвячені Небесній Сотні, випускникам шкіл, що брали участь або героїчно загинули у війні на сході України.

Враховуючі важливість музейної роботи у напрямку формування особистості учня, важливим є питання розширення мережі музеїв при закладах освіти області. За останні шість років, на жаль, в області було ліквідовано 17 музеїв при закладах освіти, натомість створено лише 6 нових. Ліквідація відбувалася з різних причин, переважно через нестачу приміщень у зв’язку з розширенням мережі класів у закладах освіти, через аварійний або непристосований стан приміщень для музеїв. Інколи відмовляються керівники музеїв, переважно, через фінансові труднощі. Але, на щастя, серед педагогів області є ентузіасти музейної справи, які розуміють значення впливу музеїв на виховний, науково-дослідницький, краєзнавчо-пошуковий процес у роботі закладів освіти.