27-07-2022

Одноденну веломандрівку до Блакитної лагуни, що причаїлася поблизу гірської річки Лютянка, неподалік від села Чорноголова, здійснили гуртківці Закарпатського центру туризму

Подорож вже звично почалася із зустрічі на залізничному вокзалі в м.Ужгород, звідки електричка 25 липня помчала юних туристів з їхнім керівником Олександром Самсоновим (та вірними велосипедами) до с.Дубриничі Ужгородського району. Саме це село стало початком веломаршруту протяжністю 21 км.

На шляху мандрівників супроводжувала річка Люта, що й привела допитливих дослідників до одного з найколоритніших сіл Закарпаття – Чорноголової. Тут була зроблена невеличка зупинка задля відвідин пам'ятки архітектури XV століття.

У давні часи село простягалося на схід від річки Лютянки, в урочищі Солоний. Там на Куртаничівському груні стояла попередня дерев'яна церква, можливо, перша в селі, заснування якої датується 1552 роком. Сучасну церкву святого Миколая Чудотворця збудували з ялини у XVII столітті триверхою у бойківському стилі. У 1751 році згадують дерев'яний храм святого Миколи, критий шинґлами, в доброму стані, з двома дзвонами та всіма церковними книгами. Сучасного «барокового» вигляду церква набула після перебудови у 1794 році за священика Василя Івашковича.

В 2018 році культова споруда визнана об’єктом культурної спадщини національного значення.

Наступний відрізок шляху проходив берегом річки під широкими кронами букового, дубового і ялинового лісу. Блакитна лагуна причаїлася поблизу гірської річки Лютянка, за декілька кілометрів від села Чорноголова  – відносно нова, незаймана, приголомшлива і неймовірно прекрасна туристична атракція Карпат.

Блакитна лагуна зачаровує з першого погляду – це справжній райський куточок і саме те місце, від якого в прямому сенсі слова не відвести очей. Тільки уявіть собі: чистісінька прозора вода блакитного кольору між скель, в яку падає невеликий прохолодний гірський водоспад. Лагуна прихована від всевидячого ока й інтересу, тому знайти її не так уже й легко, як здається на перший погляд. Однак тільки ви сюди потрапите – час зупиниться і ви будете насолоджуватися навколишньою природою і її безцінними дарами: лісами, цілющим повітрям, дивовижною лазурною лагуною, настільки прекрасною і блакитною, що, здається, це не реальність, а якась неймовірна казка.

Блакитна лагуна на Закарпатті є неймовірною пейзажною локацією. Як же утворилася така краса? Як уже згадувалося, між двома скелями падає гірський водоспад Лютянський  – саме він її і «народжує». Колись цей водоспад був значно більшим, і саме він створив під собою глибоку заплаву.

Сьогодні Блакитна лагуна має глибину від 2,5 до 3 метрів, територія охороняється законом. За течією річки можна побачити ще кілька подібних заплав (хоч і трохи менших за розмірами, і, можливо, не настільки блакитних та гарних).

Оскільки Лютянка є гірською річкою, вода в лагуні навіть в літню спеку залишається прохолодною. Саме тому варто бути дуже обережним під час купання. Через стрімкий потік води лагуна не встигає добре прогрітися, але влітку все-таки можна поплавати, підбадьоритися, відчути всю неповторну свіжість гірської течії. Найбільш бірюзовою вода стає в сонячну погоду – саме в цей час в повну силу розкривається її чарівний, насичений, глибокий колір.

Саме такою зустрічає нас Блакитна лагуна продовж декількох років, однак цьогоріч Лютянка надзвичайно обміліла, оголивши скельно-кам'яне дно, вода відхлинула від берегів канйонної річки на 1,5-2 метри. Цьому посприяла відсутність опадів по всій території Закарпаття. Однак навіть у такому стані прохолодна гірська лагуна та стрімкі води Лютянки так і ваблять до себе.

Досхочу намилувавшись природою і прохолодою однієї з найулюбленіших локацій, вихованці Закарпатського центру туризму почали зворотний велошлях до рідного Ужгорода.

Перегляд матеріалів в Facebook