28-03-2019

Пізнавальна екскурсія до військово-історичного комплексу «Бункер лінії Арпада»

Весняні канікули – найкращий привід для незабутньої подорожі. 27 березня 2019 року гуртківці Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді відвідали найвідоміший об’єкт військово-оборонної лінії Арпада – бункер, який знаходиться у с.В.Грабівниця Воловецького району.

Вихованці гуртків «Юні туристи-краєзнавці» та «Географічне краєзнавство» (керівник гуртків Бляшин Н,Я.),  що навчаються у Верхньоворітському закладі загальної середньої освіти та Нижньоворітському ліцеї, поглибили знання з історії рідного краю, дізналися багато нової інформації безпосередньо про лінію оборони, що створювалася угорськими військами в Східних Карпатах.  

Почалося інтенсивне будівництво у 1940 році, завданням було у найкоротші терміни побудувати ефективну лінію оборони. Вона не була суцільною і складалася з окремих вузлів оборони. Крайніми елементами були перевал Дукля на заході та Яблунецький на сході. Основні і найпотужніші укріплення лінії було споруджено на Ужгородському, Мукачівському, Ясінянському, Сигітському та Хустському напрямках. Найбільше вузлів оборони на лінії Арпада будували у долинах річок.  

Об’єкт у с. В.Грабівниця  являє собою мережу тунелів всередині гори. Тунелі шириною близько 70 см, заввишки 1.9 метра, великі галереї приблизно 2.5 м у висоту та 3 м у ширину.

Відгалуження бункера пролягають на глибині 30-50 метрів під землею (1 метр бетону - товщина стін та десятки метрів гірської породи) і здатний витримати будь-яку атаку з повітря. Припускають, що цей об'єкт має довжину 1500 метрів. Хоча є також версії про те, що його протяжність може бути 15 кілометрів, і з’єднаний підземними ходами з об’єктами лінії Арпада в урочищі Майдан (траса Київ-Чоп), горою Косяк (з якої гарна видимість села) та на перевалі Уклин (можливо, був вихід з тилу).

Історія його будівництва сягає в ті самі часи, що і будівництво оборонної лінії Арпада: з жовтня 1939-го по 1944 рік. Бункер будувався в повній секретності майже п'ять років. Звичайно, що місцеві жителі не брали участі у будівництві його зсередини. Всі основні роботи по копанню гірської породи шахтарським методом та заливання стін бункера бетоном проводили солдати робочих штрафних батальйонів угорської і румунської армій. Тисячі військовополонених працювали у дробарках, каменоломнях, кар'єрах.

Бункер виконував своє військове призначення не більше ніж два тижні – саме стільки часу знадобилося Радянській Армії, щоб його завоювати. 16 жовтня 1944 р. він здав свою оборону. По закінченню Другої світової війни, за наказом Сталіна, війська НКВС знищили всі об'єкти лінії Арпада.

У 1945 році бункер був законсервований: всі його входи і виходи підірвали. В такому стані він перебував більше ніж 20 років, поки в 1968 році його не почали використовувати солдати Мукачівського прикордонного загону Радянської Армії, розташувавши тут свій запасний командний пункт – ЗКП.  У 1990-2000-х роках його було повністю знищено вандалами. На сьогодні бункер є одним із найцікавіших туристичних об'єктів нашого краю.

 Бляшин Н.Я.