28-09-2020

Похід на гору Черемху

 

26 – 27 вересня 2020 року згідно з планом роботи Закарпатського центру туризму вихованці гуртків «Історичне краєзнавство» та «Етнографічне краєзнавство» (керівник Мазур В.Б.)  здійснили дводенний похід на гору Черемху за маршрутом: м. Ужгород – с. Ставне – г. Черемха  –с.Загорб – м. Ужгород.

Мета походу – вдосконалення навиків здійснення походів, перевірка фізичної витривалості гуртківців, ознайомлення з історичними та природними об’єктами в районі походу. збагачення знань про свій край та патріотичне виховання школярів.

Район походу був вибраний також з метою ознайомлення з місцями проведення бойових дій на горі Черемха періоду Першої світової війни. Гора розташована у Великоберезнянському районі, на території якого знаходиться стратегічно важливий Ужоцький перевал. Під час Галицької битви у серпні – вересні 1914 року російські війська оволоділи перевалом, але австро-угорська армія зуміла зупинити їх наступ саме в цьому районі. Почалися запеклі бої за стратегічно важливі висоти, які тривали з жовтня 1914 до квітня 1915 року. В боях за одну з таких висот  – гору Черемху, загинуло за цей період понад 700 австро-угорських та російських військових. Усього навколо гори  Черемхи за період боїв полягло біля трьох тисяч вояків з обох сторін.  На околицях гори було поховано 654 солдати. Коли наш край потрапив до складу Чехословаччини, влада почала впорядковувати військові кладовища. Зокрема, на території Великоберезнянського району було обліковано 20 військових кладовищ і 7 поховань, де спочили 3605 воїнів.  Але не всі учасники цих запеклих боїв були поховані. У серпні 2013 р. дослідники знайшли на схилах гори останки 15 австро-угорських та російських вояків, а також різноманітні особисті предмети та військове спорядження. Зокрема, посуд, саперні лопатки, багнети, гільзи від куль, особисті медальйоні із даними військових тощо. Усі останки військових було перепоховано на вершині гори Черемхи із дотриманням християнських традицій.

У перший день підйому на гору ми зупинилися на нічліг неподалік від вершини Черемхи. Під час відпочинку з гуртківцями було проведено декілька краєзнавчих конкурсів, а ранком – обов’язкова  руханка.  На наступний день ми піднялися на вершину гори Черемхи, де зробили фото з Державними прапором. Потім ми відвідали місце поховання воїнів Першої світової війни, на місці якого встановлено меморіальний хрест.

Під час спуску з вершини ми змогли спостерігати чудову панораму гірських вершин та полонин, поласували ягодами ожини, яфин та брусниці.