21-07-2022

У залізорудних штольнях Глибокого гуртківці ЗЦТКЕСУМ побачили всі „принади” справжніх печер: ходи, в яких потрібно повзти на животі, вертикальний кількаметровий колодязь, заплутані лабіринти, зали і навіть струмки, що біжать підземним дном

17 липня юні спелеологи Закарпатського центру туризму (керівник Олеся Монич) відвідали старі залізорудні шахти в околицях сіл Глибоке та Великі Лази. За розповіддю місцевих жителів видобуток залізної руди в Лазах розпочався ще у часи Австро-Угорщини. Покладів руди тут було настільки багато, що сюди відрядили каменярів з міста Пачково на Балканах – спеціально для того, щоб вони прорубали штольні для її видобутку. Люди з Лазів добували в шахтах руду, вантажили її на вози й везли продавати на переробку в села Анталовці та Тур’я-Ремета. За літературними даними, ще в 30-ті роки ХХ ст. звідси возили сировину для Анталовецького ливарного цеху. Пізніше видобування залізної руди в цій місцевості припинили,  штольні було закинуто. Сьогодні частина найбільших підземель унаслідок обвалів зникла назавжди, а інші утворили дивовижне поєднання природного печерного рельєфу й рукотворних лабіринтів. Стіни штолень мають специфічний червоно-рудий відтінок через окислення заліза, яке міститься в породі. Прорубані вузькі ходи зазвичай закінчуються глухим кутом, але часом переходять у досить просторі зали з обваленими глибами й купою дрібного каміння. У штольнях Глибокого можна відчути всі "принади" справжніх печер: тут є ходи, в яких потрібно повзти на животі, є вертикальний кількаметровий колодязь, заплутані лабіринти, зали і навіть струмки, що біжать дном печери.

Підземелля, вирубані в лісистих схилах на північ від Глибокого, сягають довжини від кількох десятків до трьох сотень метрів. Непримітні входи в підземелля можна знайти серед густих кущів, численних ярів та балок. Найбільшими із відомих штолень цього району є шахти Лабіринтова (350 м), Затоплена (307 м) та Стаціонар (110 м). Для юних спелеологів Закарпатського центру туризму вони є своєрідним навчальним полігоном. Тут гуртківці проходять свої перші практичні заняття з вільного пересування в печері, підземного орієнтування, топографування; проводять мікрокліматичні та біоспелеологічні дослідження, зимові обліки кажанів. Ось і зараз екскурсія в штольні була одним із етапів підготовки до ступеневих спелеопоходів та проведення досліджень категорійних печер.

Вихованцям ЗЦТКЕСУМ сподобалась таємничість, загадковість залізорудних шахт. Сповнені вражень, гуртківці з нетерпінням чекають нових цікавих мандрівок та спелеопоходів.

Перегляд матеріалів в Facebook