11-09-2020

Україна вшановувала пам’ять Василя Стуса

 4 вересня Україна вшановувала пам’ять  Василя Стуса – видатного українського поета  XX століття: перекладача, прозаїка, мислителя, літературознавця, правозахисника, борця за незалежність України, одного з найактивніших представників українського дисидентського руху, лауреата Державної премії ім. Т. Шевченка, Героя України.

  Його було арештовано разом із іншими українськими правозахисниками та засуджено до п'яти років таборів і трьох років заслання. Перебуваючи в ув'язненні в Мордовії,  він продовжував поетичну діяльність, писав заяви-протести проти переслідувань інакодумців в СРСР. 1979 року повернувся до Києва. Але через 8 місяців його знову заарештовано і засуджено на 15 років позбавлення волі. В ув’язнені   він і помер у  ніч з 3 на 4 вересня 1985 року.

 Щоб вшанувати  пам’ять видатного українця та ознайомитись із його творами, вихованці гуртка історичного краєзнавства (керівник Хаща Л.М.) Закарпатського центру туризму10 вересня в читальній залі Закарпатської обласної універсальної бібліотеки ім.. Ф. Потушняка  переглянули художній фільм  „Заборонений” .   Діти були вражені  від побаченого – їм важко було зрозуміти, як  могли засудити людину тільки за критику режиму та за вірші рідною мовою.

  Поет жив, творив і загинув, щоб український народ мав те, на що заслуговує — Свободу, Незалежність, Право на рідну мову, Історичну пам’ять, Самобутню культуру.

Батьківщина.

О земле втрачена, явися

Бодай у зболеному сні

і лазурово простелися,

пролийся мертвому мені!

І поверни у дні забуті,

росою згадок окропи,

віддай усе благій покуті

і тихо вимов: лихо, спи!..

Сонця хлюпочуться в озерах,

спадають гуси до води,

в далеких пожиттєвих ерах

мої розстанули сліди.

Минуле, озовися, де ти?

Забуті радощі, жалі.

О земле втрачена, явися

бодай у зболеному сні,

і лазурово простелися,

і душу порятуй мені.

 

Керівник гуртка –Хаща Л.М.