13-12-2021

Вихованці ЗЦТКЕСУМ побували у пункті керування Теребле-Ріцької ГЕС та мали унікальну можливість побачити роботу генераторів, які виробляють електроенергію

Одним із найцікавіших об’єктів, проекти яких зберігаються в фондах Закарпатського обласного державного архіву, є Теребле-Ріцька ГЕС у селі Нижній Бистрий Хустського району. Це єдина в світі електростанція, що стоїть на двох річках водночас – на Тереблі і Ріці!!! Збудована в 1949-1955 роках, перший промисловий струм одержано в  1956 році. Після спорудження греблі виникло Вільшанське водосховище об'ємом 23,7 млн кубічних метрів, площа водного дзеркала — 1,6 км².

Саме на цей інженерний гідрологічний об’єкт здійснили екскурсію 12 грудня 2021 року вихованці гуртка «Верховинці» разом зі своїм керівником Іваном Барною. Метою екскурсії було дізнатися історію створення цієї унікальної споруди, її потужність і переконатися, що ГЕС не завдає шкоди навколишньому середовищу.

Великою несподіванкою для гуртківців було те, що їм дозволили побувати в пункті керування станцією і відчути себе оператором процесів, які відбуваються на ГЕС. А також юнаки й дівчата із Закарпатського центру туризму мали виняткову можливість оглянути безпосередньо самі генератори, що виробляють електроенергію. Виявляється, ще досі на цьому унікальному об'єкті працюють турбіни, виготовлені фінською фірмою «Тампелла», й генератори заводу «Уралелектроапарат» (1948р.). Гідросилове обладнання ГЕС зараз уже вважається майже зношеним і застарілим, але є в робочому стані.

Хочеться висловити подяку працівникам Теребле-Ріцької гідроелектростанції, які детально розказали дітям багато цікавих фактів з історії станції і навели приголомшливі цифри масштабів цієї споруди.

Екскурсія пройшла дуже цікаво, гуртківці отримали чимало позитивних емоцій. А також на власні очі переконалися, що використання енергії води Теребле-Ріцької ГЕС є засобом створення електричної енергії, яку, окрім Закарпаття, використовують також споживачі Угорщини, Словаччини, Польщі й Румунії.