15-02-2021

Зустріч з учасником війни в Афганістані підполковником запасу Геннадієм Шмігельським, покладання квітів до пам’ятника воїнам- інтернаціоналістам та інші патріотичні заходи відбулися до Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав в Закарпатському центрі туризму

З грудня 1979 до лютого 1989 на території Республіки Афганістан відбувалися бойові дії між частинами Радянської армії та загонами місцевих мешканців – моджахедів (в перекладі з арабської мови – борцями). Введення військ в Афганістан ініціювало керівництво СРСР на чолі з Л.Брежнєвим під приводом „допомоги братньому афганському народу”. У цій війні радянські збройні сили втратили понад 15 тисяч військових вбитими, з них вихідців з України – 2378 чоловік. Афганський народ втратив понад 1,5 мільйона цивільних та близько 200 тисяч моджахедів. В лютому 1989-го радянські війська було виведено з Афганістану.

Багато закарпатців брали участь у тій війні. Один з них – підполковник запасу, вчитель предмета „Захист України” Геннадій Шмігельський, зустріч з котрим відбулася 12 лютого 2021 року в Закарпатському центрі туризму. Вихованці керівників гуртків Віктора Мазура та Лариси Хащі з перших уст дізнавались подробиці тих непростих в історії нашої країни подій.            Перед виступом гостя гуртківці переглянули документальний фільм «Афганістан. Я пам’ятаю», який дав їм можливість частково ознайомитися з подіями радянсько-афганської війни.

Геннадій Шмігельський ознайомив гуртківців зі своєю біографією,  розповів про причини війни в Афганістані та передумови радянської агресії проти цієї країни. На території Афганістану він був командиром мінометного взводу, на озброєнні якого стояли автоматичні міномети «Васильок». Наш гість розповів про найбільш цікаві епізоди – участь у бойових рейдах та засідках проти караванів з озброєнням моджахедів,  ставлення місцевих мешканців до чужинців, випадки героїзму та боягузливості. Розповів Геннадій Валерійович і про співпрацю з афганцями, коли йому наказали передати одному із угруповань два автомобілі з боєприпасами, бо цей загін вів бойові дії проти ворогів радянських військ.

Пан Геннадій також зачитав цитату з книги спогадів закарпатців – учасників війни в Афганістані. Цю цитату наводить колишній радянський військовий радник при афганських військах. В бесіді з ним мулла (мусульманський священик) дорікає радянському військовому за вбивства мирних мешканців, за зруйновані міста та села.

Зустріч з гостем продовжилася в музеї розвитку дитячого туризму на Закарпатті, в якому знаходиться експозиція з військовими експонатами. Геннадій Валерійович продемонстрував учням каску взірця 1975 року, яку використовували радянські військові під час бойових дій. Розповів про бронежилети, які були дуже важкими та незручними, тому бійці часто відмовлялися їх носити. Продемонстрував гуртківцям кінцьовик із стабілізаторами від міни калібру 120 мм. Такі міни широко використовувалися під час радянсько-афганської війни з обох ворогуючих сторін. Вони летіли по навісній траєкторії, тож можна було почути  їх наближення по характерному звуку та встигнути сховатися в укриття.

Вшанування з нагоди виведення радянських військ з Афганістану провели і інші керівники гуртків Закарпатського центру туризму. Зокрема Маріанна Дутка зі своїми вихованцями з гуртка „Юні туристи-краєзнавці” відвідали пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам  в м.Іршаві.  Педагог розповіла про ті криваві події, про закарпатців, котрі брали участь у тій війні. Гуртківці вшанували пам'ять загиблих воїнів в Афганістані хвилиною мовчання та запаленням  лампадок.

До Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав долучилися і керівники гуртків Іван Барна, Володимир Маркович та Іванна Беца разом із своїми вихованцями з гуртків «Верховинці», «Опришки», «Екологічне краєзнавство». Діти мали можливість оглянути деякі макети зброї, яка використовувалась у тій війні, а також взяли участь у годині спілкування  «Трагедія і подвиг афганської війни». Адже багато колочавців брали участь у бойових діях далеко за межами рідного села, держави і навіть континенту. За офіційними даними, наші земляки побували у дев’ятьох гарячих точках світу. Найбільша кількість воїнів-інтернаціоналістів воювала в Афганістані – 24,  Чехословаччині – 7,  Нагорному Карабасі – 3,  Югославії – 2,  Угорщині – 1, Франції – 1 (легіонер), на острові Даманський – 1, в Сирії – 3, Іраці – 1,  Польщі – 1. На щастя, всі вони повернулися до рідного села живими.  На День села  2 травня 2010 року  всіх колочавських воїнів-інтернаціоналістів вшановано у музеї-меморіалі.

Мета подібних патріотичних виховних заходів – виховувати у школярів повагу до учасників бойових дій за межами нашої держави, вшановувати пам’ять загиблих воїнів, ознайомлювати учнів з подіями афганської війни та інших бойових конфліктів, в яких брали участь наші земляки.

Схиляємо голови перед нашими солдатами і збережемо вдячну пам’ять про загиблих, яким не судилося повернутися додому. А воїнам-афганцям, їхнім родинам бажаємо міцного здоров’я, родинного тепла, добробуту та мирного неба.